esys.ir »

آموزش ایسیس


تاریخ آخرین به روز رسانی: 1401/01/30

PCB Agreement Hint PCB Notes PCB KeepOut PCB Panelize PCB Files PCB Capability PCB StackUp PCB Size


نکات فنی

 • در صورتی که PCB ارسال شده یک PCB قابل تولید در سطح یک باشد، شما می توانید با استفاده از فرم استعلام قیمت آنلاین، مشخصات و فایل PCB خود را ارسال نمایید. حداقل فاصله مسیرها در مدارچاپی معمولی 5mil است. برای سایر ویژگی ها به صفحه توانایی فنی تولید مراجعه نمایید.
 • در صورتی که PCB دارای ملاحظات خاصی است، لطفا آن را در بخش توضیحات ذکر نمایید و در صورتی که برد شما حرفه ای باشد و در بخش قیمت آنلاین مشخصات مورد نظر وجود نداشته باشد، در بخش توضیحات آن ذکر نمایید.
 • ابعاد برد ارسالی باید با دقت 2 رقم اعشار (به عنوان مثال: 10.01) و بر حسب سانتی متر ثبت شود تا قیمت دقیق باشد.
 • قیمت های اعلام شده آنلاین، تقریبی می باشد و ممکن است تغییر کند. تغییر قیمت به فایل PCB و اطلاعات همراه سفارش وابسته است. در صورت مغایرت زیاد در قیمت اعلامی و قیمت آنلاین دلایل آن در پیش فاکتور قید خواهد شد.
 • در سطح یک که بردها در سرویس های عمومی تولید می شوند، سازندگان شماره سریالی را در یک قسمت از برد چاپ می کنند، در صورتی که کاربر بخواهد این شماره سریال روی PCB چاپ نگردد، باید از سرویس های سطح 2 استفاده کند که مستلزم پرداخت هزینه بالاتری نسبت به سرویس های سطح یک خواهد بود.
PCB CapabilityPCB Capability

فایل

فایل ارسالی می تواند در فرمت فایل سورس PCB باشد و یا فایل گربر Gerber آن باشد. فایل های Gerber به صورت یک نقاشی می باشند و لیست قطعات و نام نت ها و اطلاعات اضافی را به همراه ندارند. یک نمونه فایل گربر در شکل زیر نمایش داده شده است:

چنانچه مشتری مایل به ارسال فایل گربر می باشد، باید نکات زیر را مد نظر قرار دهد:

 • فایل های مورد نیاز باید دارای پسوند *.TXT باشند و یا پسوند آن ها با حرف G آغاز شود. مانند: GTL، GBL، GKO، GBX، G1، G2 و ... باشد. فایل های *.CAM به تنهایی شامل فایل های تولید PCB نمی باشند.
 • PCB هایی که توسط نرم افزار پروتئوس طراحی می شوند باید حتما به صورت خروجی گربر باشند. پسوند این فایل ها پس از ایجاد *.TXT می باشد. فیلم آموزشی تولید فایل گربر در نرم افزار پروتئوس را می توان در اینجا مشاهده نمایید.
 • فایل های ارسالی حتما باید شامل فایل NC Drill باشد. پسوند این فایل اغلب *.TXT می باشد.
 • چنانچه فایل مدارچاپی با فرمت PcbDoc ارسال شود، ایسیس مسئولیتی بابت به هم ریختگی متنهای نوشته شده در لایه های مختلف پس از تولید ندارد. در صورتیکه می خواهید متن ها به درستی چاپ شوند، فایل گربر ارسال کنید.
 • در صورت ارسال فایل PcbDoc تمام وایا ها به صورت پیش فرض با سولدر مسک Solder Mask پوشانده خواهد شد. در صورت نیاز به تولید مطابق با فایل، در بخش توضیحات ذکر بفرمایید و یا فایل Gerber ارسال نمایید. به صورت پیش فرض سیلک اسکرین Silk Screen (مارکاژ) که روی پد قرار گرفته باشد حذف خواهد شد.

پنلایز

تمام فایل های ارسالی باید به صورت جدا باشند. به دلیل تولید PCB ها به صورت عمومی، PCBها مجددا با PCB های دیگران پنلایز می شوند.

بنابراین در صورتی که PCB ها پنلایز شده توسط کاربر باشند:

 • هزینه اضافی بابت پنلایز مجدد دریافت می شود.
 • ممکن است چیدمان برد ها تغییر کند. در صورتی که نباید به هیچ وجه چیدمان تغییر کند، حتما در توضیحات قید کنید.
 • در صورتی که نیاز به پنلایز برای مونتاژ باشد، می تواند چیدمان آن ها به کمپانی سازنده واگذار شود.

برش دور برد

فایل های ارسالی باید دارای لایه برش دور برد (Keepout layer) باشند و برش دور برد باید یک خط بسته باشد.

شرکت های تولید کننده برد در ایران، به این مهم توجه ندارند و غالبا خود اقدام به کشیدن حریم برد می کنند. مشتریان می توانند با استفاده از خطوطی که در این لایه رسم می شود، چه دور برد و چه داخل برد، محیط برش را تعیین کنند. در صورتی که یک برد خطوط برش خارجی را نداشته باشد به این معنی است که محدوده ی برد برای تولید کننده مشخص نیست و فایل باید مجددا بار گذاری شود.

 • چنانچه برد دارای Cutout می باشد، باید این بخش ها با استفاده از خطوط Keepout مشخص شود. Cutout ها برش های داخل برد می باشند.
 • چنانچه برخی سوراخ های برد نباید متالیزه شوند، این سوراخ ها باید از نوع پد باشند و با برداشتن تیک Plated دیگر متالیزه نخواهند شد. و یا با استفاده از خطوط Keepout رسم شوند.

استک آپ

 • استک آپ پیش فرض برای محاسبه گر سایت به صورت شکل مقابل می باشد.
 • چنانچه استک آپ تغییر کند، قابل ساخت در سطح 1 نمی باشد. در صورتی که ضخامت کلی برد تغییر کند، فقط ضخامت Core تغییر خواهد کرد.
 • در صورت وجود وایا های کور و یا مدفون (Blind/Buried)در برد های 4 لایه و بیشتر، قیمت محاسبه گر صحیح نمی باشد و باید استعلام شود.

زمان تحویل PCB

زمان بندی ارسال PCB ها بر اساس روز کاری مطرح شده است (مقصود از روز کاری، روز کاری بین المللی است در واقع شنبه و یکشنبه تعطیل فرض می شود.) و به صورت زیر می باشد:

 • زمان ساخت PCB
 • زمان ارسال تا ایران
 • زمان ترخیص از گمرک و ارسال به دفتر شرکت

زمان ساخت:

مدت زمانی که طول می کشد تا برد در کارخانه ساخته شود. در صورتی که پرداخت سفارش تا ساعت 11:00 صبح انجام شود، همان روز (در صورتی که آن روز در چین تعطیل نباشد) تولید برد آغاز می شود.

این زمان به پیچیدگی برد ها بستگی دارد.

زمان ارسال تا ایران:

مدت زمانی که طول می کشد تا کالا به گمرک ایران برسد. کالا ها از طریق کد رهگیری بررسی می شوند تا در صورت بروز مشکل برای رفع آن اقدام شود.

با توجه به تحریم های بین المللی، ممکن است برخی سفارشات در مدت بسیار کوتاهی به ایران ارسال شوند و برخی دیگر در مدت طولانی تری. (این بخش از پروسه، خارج از کنترل شرکت می باشد و به سیاست های تحریمی و حمل و نقل هوایی وابسته است. لطفا در صورت زمانبر بودن آن، شکیبا باشید.)

زمان ترخیص کالا از گمرک:

با توجه به ناپایداری گمرک فرودگاه امام خمینی، ممکن است برخی سفارشات در مدت بسیار کوتاهی ترخیص شوند و برخی دیگر در مدت طولانی تری. (این بخش از پروسه، خارج از کنترل شرکت می باشد و به سیاست های گمرکی وابسته است. لطفا در صورت زمانبر بودن آن، شکیبا باشید.)

پس از تحویل PCB ها به دفتر ایران، از طرف شرکت با مشتریان تماس برقرار می شود تا در مورد ارسال برد ها، هماهنگی های لازم انجام گیرد.

PCB Timing

کیفیت تولید

ایسیس قادر به تولید انواع مختلف مدار چاپی دو لایه تا 50 لایه با کیفیت بالا است. نمونه کیفیت مدارچاپی های تولید شده در کانال اینستاگرام شرکت قابل بازدید است :

نمونه مدار چاپی های تولید شده در ایسیس

مشتریان می توانند با مراجعه به شرکت نمونه کارهای انجام شده را ببینند و از کیفیت کار اطمینان حاصل نمایند. ایسیس در برابر هرگونه ایراد و ضعف کیفیتی مسئول و پاسخگو است.

PCB Timing